48 22 729 66 34 do 38
sekretariat@cdr.gov.pl

en

A A A

A- A A+

ZDR okladkaWydano 4 numer w 2020 roku kwartalnika „Zagadnienia Doradztwa Rolniczego”.

Ostatnie, w roku 2020 wydanie otwiera artykuł dotyczący wyzwań doradztwa rolniczego, które stoi przed koniecznością dostosowania się do szybko postępującego rozwoju rolnictwa oraz zmian jakie zachodzą w jego otoczeniu. Zwrócono uwagę na takie aspekty jak np.: zmieniające się trendy konsumpcyjne czy prężnie rozwijające się nowoczesne technologie produkcyjne. W artykule zwrócono uwagę na szybkie tempo powyższych zmian i problem ich rozpoznawania w odpowiednim czasie oraz ich wieloaspektowość.

Kolejny artykuł porusza równie ważny problem jakim jest degradacja środowiska i związana z tym konieczność ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Głównym celem artykułu jest charakterystyka potencjału ograniczenia emisji gazów poprzez wdrażanie działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Autor przedstawia praktyki, które mogą przyczynić się do złagodzenia coraz bardziej postępujących zmian klimatu. Wyróżnia m.in. takie działania jak zachowanie siedlisk naturalnych, zalesianie czy zahamowanie intensywnego chowu zwierząt. Artykuł opracowano w ramach Programu Wieloletniego IUNG-PIB na lata 2016-2020, zadanie 1.7: Opracowanie i doskonalenie metod oceny oraz prognozowania (modelowania) skutków środowiskowych i produkcyjno-ekonomicznych WPR i zmian klimatu.

W numerze czytelnik może zapoznać się również z wynikami badań oceny dotychczasowych działań i inwestycji gminy Sępólno Krajeńskie na rozwój oraz ochronę środowiska przyrodniczego i kształtowanie krajobrazu oraz z oszacowaniem zamierzeń gminy w tym zakresie na przyszłość. Badania przeprowadzono techniką ankietową wśród mieszkańców gminy i turystów, a także przeprowadzono wywiad z przedstawicielem Urzędu Miejskiego w Sępolnie Krajeńskim w sierpniu oraz we wrześniu 2017 roku. Ważnym aspektem artykułu jest poruszenie problematyki ochrony środowiska przyrodniczego, która stała się ważna ze względu na coraz większe zagrożenia wynikające ze wzrostu gospodarczego oraz presji i ingerencji na otoczenie przyrodnicze wzrastającej populacji ludzkiej.

W 4/20 wydaniu kwartalnika znajduje się również artykuł przedstawiający wyniki doświadczenia polegającego na zbiorze lnu włóknistego nową metodą koszenia, przerobie słomy na włókno jednopostaciowe oraz otrzymanie przędzy tkackiej. Doświadczenie zrealizowane zostało przez Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w ramach projektu dofinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, realizującego projekt badawczy dotyczący opracowania technologii zbioru lnu włóknistego z przeznaczeniem na włókno jednopostaciowe z jednoczesnym pozyskaniem nasion. W treści przedstawiono prace adaptacyjne mające na celu dostosowanie wytypowanych kombajnów zbożowych do koszenia lnu. Przedstawiono również wyniki doświadczenia polowego.

Czytelnik zapoznać się może także z ciekawym artykułem przedstawiającym grzyby jako potencjalne źródło witaminy D w diecie. Celem pracy była analiza wpływu promieniowania UV na syntezę witaminy D2 w grzybach, a także wpływu ich przechowywania i obróbkę termiczną na jej zawartość i biodostępność.

Równie interesująco przedstawia się artykuł opublikowany w dziale Informacje. Głównym celem opracowania jest przedstawienie zakresu pomocy jakiej udzielały służby doradcze ODR rolnikom w obszarze płatności obszarowych i programów rozwoju obszarów wiejskich. Badaniami objęto trzy okresy, które odpowiadają trzem perspektywom finansowym WPR. Informację przedstawiono w formie danych ilościowych, które zilustrowano porównawczo w oparciu o wybrane lata.

 

ZDR Nr 1/2020 (pobierz plik pdf)>>> ZDR Nr 2/2020 (pobierz plik pdf)>>>
ZDR Nr 3/2020 (pobierz plik pdf )>>> ZDR Nr 4/2020 (pobierz plik pdf)>>>

Roczny spis treści PL - ANG

 

ARCHIWUM ZDR z lat 2008 - 2019 (do pobrania pliki PDF z Zagadnieniami Doradztwa Rolniczego) >>>

 


Od Redakcji

Kwartalnik poświęcony doradztwu i jego metodyce oraz problemom związanym z jego organizacją, funkcjonowaniem, zakresem działania i z codzienną pracą doradczą. Przedstawiane zagadnienia obejmują szeroki wachlarz problemów jakie stoją przed rolnictwem, gospodarką żywnościową oraz wsią, problemów do rozwiązania w najbliższym czasie, dotyczących stanu doradztwa, uwarunkowań jego zmian i nowych zadań po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Zagadnienia omawiane na łamach Kwartalnika prezentowane są w dwóch działach: Artykuły i Informacje.

W dziale Artykuły, publikowane są: studia, materiały, komunikaty z badań, prace przeglądowe oraz rozprawy dotyczące między innymi metodyki doradztwa, oświaty rolniczej, polityki agrarnej i wiejskiej, funkcjonowania podmiotów w agrobiznesie i zarządzania nimi, w tym przedsiębiorczości, wielofunkcyjnego rozwoju wsi i rolnictwa, polityki agrarnej, socjologii wsi, ekologii i ochrony środowiska oraz rozwoju zrównoważonego.

Dział Informacje zawiera krótkie artykuły o charakterze informacyjnym, informacje z życia Ośrodków Doradztwa Rolniczego oraz Centrum Doradztwa Rolniczego. W dziale tym zamieszczane są również informacje o organizowanych seminariach i sympozjach związanych z rozwojem wsi i rolnictwa, w tym doradztwa rolniczego oraz recenzje książek.

Każdy numer zawiera także noty bibliograficzne o nowościach wydawniczych z zakresu rozwoju wsi i rolnictwa, które mogą być przydatne w pracy doradczej.

Kwartalnik przeznaczony jest dla szerokiego grona czytelników, poczynając od doradców pracujących w Ośrodkach Doradztwa Rolniczego i nauczycieli szkół rolniczych, poprzez pracowników naukowych zajmujących się upowszechnianiem wyników badań w praktyce, a kończąc na pracownikach instytucji rolniczych.

Spis treści, jak i streszczenia artykułów w języku angielskim umożliwiają korzystanie z czasopisma osobom anglojęzycznym zainteresowanym poznaniem omawianej problematyki w Polsce.


ISSN  1232-3578, ss. ok. 130,  format: 166 x 232 mm
Kwartalnik wydawany od 1994 r. , w 2020 r. ukazał się 100 numer.

Rada Programowa:

Edward Arseniuk, Zbigniew Brodziński, Mirosław Drygas, Maria Fazikova, Elena Horská, Michał Jerzak, Antonina Kalinichenko, Józef Kania, Stanisław Krasowicz, Krystyna Krzyżanowska, Marek Mrówczyński, Walenty Poczta, Stefan Pruszyński, Marian Podstawka, Monika Stanny

Zespół Redakcyjny:

Redaktor naczelny: Andrzej P. Wiatrak
Sekretarz redakcji: Justyna Stawna

Redaktorzy tematyczni: 

Agronomia: Jean Diatta, Ryszard Jaworski, Edward Matuszak
Doradztwo: Ryszard Jaworski, Edward Matuszak, Sławomir Zawisza
Ekonomia: Arkadiusz Sadowski, Roman Sass, Feliks Wysocki
Problematyka społeczna:  Andrzej P. Wiatrak, Sławomir Zawisza
Statystyka: Andrzej P. Wiatrak, Feliks Wysocki
Wspólna Polityka Rolna: Arkadiusz Sadowski, Roman Sass
Zarządzanie: Andrzej P. Wiatrak

Recenzenci:

Aleksandra Badora, Agata Balińska, Marta Błąd, Małgorzata Bogusz, Bolesław Borkowski, Marta Domagalska-Grędys, Zbigniew Floriańczyk, Jarosław Gołębiewski, Jakub Jasiński, Ryszard Jaworski, Anna Jęczmyk, Józef Kania, Bogdan Klepacki, Zdzisław Klukowski, Katarzyna Kość-Ryżko, Krystyna Krzyżanowska, Wenancjusz Kujawiński, Władysława Łuczka, Edward Matuszak, Arkadiusz Niedziółka, Stefan Pruszyński, Michał Roman, Arkadiusz Sadowski, Roman Sass, Jan Sikora, Stanisław Stańko, Aleksandra Swulińska-Katulska, Andrzej P. Wiatrak, Izabela Wielewska, Jolanta Wojciechowska, Monika Wojcieszak-Zbierska, Magdalena Woźniczko, Agnieszka Wrzochalska, Feliks Wysocki, Sławomir Zawisza, Rafał Zbyrowski, Wojciech Ziętara, Janusz Żmija


Wydawcy:
Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Poznaniu
61-659 Poznań, ul. Winogrady 63,
tel.: 61 823 20 81
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.cdr.gov.pl

Stowarzyszenie Ekonomistów Rolnictwa i Agrobiznesu
60-637 Poznań, ul. Wojska Polskiego 28
tel: 61 848 71 13
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.seria.home.pl

Kontakt z Redakcją
61-659 Poznań, ul. Winogrady 63,
tel.: 61 823 20 81 w. 011
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


WSKAZÓWKI DLA AUTORÓW

PROCEDURA RECENZOWANIA MATERIAŁÓW AUTORSKICH

FORMULARZ RECENZYJNY

RECENZENCI

Współpracują z nami

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

Adres

ul. Pszczelińska 99
05-840 Brwinów

Telefon/fax

+48 22 729 66 34 do 38
+48 22 729 72 91

Adres e-mail

sekretariat@cdr.gov.pl
© Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie
Wdrożenie: Solmedia.pl