48 22 729 66 34 do 38
sekretariat@cdr.gov.pl

A A A

A- A A+

ZDR okladkaWydano kolejny, 93. numer kwartalnika „Zagadnienia Doradztwa Rolniczego” 3/2018.

Numer otwiera ciekawy artykuł na temat przestrzennego zróżnicowania wsparcia odnowy i rozwoju wsi z programów Unii Europejskiej. Badania dotyczą lat 2007-2013, a podejmowana problematyka ma swoje odniesienie w teorii nowej ekonomii instytucjonalnej, w tym teorii kosztów transakcyjnych oraz teorii interesariuszy. Kolejne dwa artykuły poświęcone są zagadnieniom związanym z turystyką na terenach wiejskich. Pierwszy przedstawia ideę gospodarstw opiekuńczych jako odpowiedzi na wzrost liczby osób starszych w społeczeństwie.


W Polsce idea powstawania tego typu gospodarstw jest od niedawna wprowadzana na obszary wiejskie. Jest to koncepcja nowa, ale dość istotna dla kwaterodawców i osób chcących skorzystać z usług opiekuńczych. Drugi artykuł przedstawia rozważania Autora na temat skutecznej promocji agroturystyki w Internecie.Jak zwykle nie zabrakło artykułów poświęconych zagadnieniom związanym z uprawą roślin. Tym razem są to dwa opracowania dotyczące uprawy kminku i konopi oleistych. Z zakresu ekonomiki rolnictwa zamieszczono równiwż dwa artykuły.


Pierwszy z nich przedstawia kalkulację opłacalności uprawy rzepaku ozimego w technologii standardowej oraz wysokonakładowej, drugi omawia czynniki wpływające na opłacalność produkcji żywca wieprzowego. W ramach problematyki rozwoju obszarów wiejskich opublikowano tekst na temat stanu i znaczenia infrastruktury na terenach wiejskich, przy czym w prezentowanym opracowaniu ograniczono analizę do infrastruktury wodno-kanalizacyjnej i oczyszczalni ścieków na terenach wiejskich w Polsce.


Numer zamyka opracowanie dotyczące zróżnicowania płatności bezpośrednich i środowiskowych w roku 2015, przy czym szczegółowym celem omawianych w artykule badań była próba oceny stopnia realizacji nowych praktyk rolno-środowiskowych (PROW 2014-2020) wpływających na klimat i środowisko w ujęciu regionalnym.

 

 

 

ZDR Nr 1/2018 (Pobierz plik pdf)>>> ZDR Nr 2/2018 (Pobierz plik pdf)>>>
ZDR Nr 3/2018 (Pobierz plik pdf )>>> ZDR Nr 4/2018 (Pobierz plik pdf)>>>
  • spis treści
  • streszczenia

Roczny spis treści PL

Roczny spis treści ANG

ARCHIWUM ZDR z lat 2008 - 2017 (do pobrania pliki PDF z Zagadnieniami Doradztwa Rolniczego) >>>

 


Od Redakcji

Kwartalnik poświęcony doradztwu i jego metodyce oraz problemom związanym z jego organizacją, funkcjonowaniem, zakresem działania i z codzienną pracą doradczą. Przedstawiane zagadnienia obejmują szeroki wachlarz problemów jakie stoją przed rolnictwem, gospodarką żywnościową oraz wsią, problemów do rozwiązania w najbliższym czasie, dotyczących stanu doradztwa, uwarunkowań jego zmian i nowych zadań po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Zagadnienia omawiane na łamach Kwartalnika prezentowane są w dwóch działach: Artykuły i  Informacje.

W dziale Artykuły, publikowane są: studia, materiały, komunikaty z badań, prace przeglądowe oraz rozprawy dotyczące między innymi metodyki doradztwa, oświaty rolniczej, polityki agrarnej i wiejskiej, funkcjonowania podmiotów w agrobiznesie, w tym przedsiębiorczości, wielofunkcyjnego rozwoju wsi i rolnictwa, polityki agrarnej, socjologii wsi, ekologii i ochrony środowiska oraz rozwoju zrównoważonego.

Dział Informacje zawiera krótkie artykuły o charakterze informacyjnym, informacje z życia Ośrodków Doradztwa Rolniczego oraz Centrum Doradztwa Rolniczego. W dziale tym zamieszczane są również informacje o organizowanych seminariach i sympozjach związanych z rozwojem wsi i rolnictwa,  w tym doradztwa rolniczego oraz recenzje książek.

Każdy numer zawiera także noty bibliograficzne o nowościach wydawniczych z zakresu rozwoju wsi i rolnictwa, które mogą być przydatne w pracy doradczej.

Kwartalnik przeznaczony jest dla szerokiego grona czytelników, poczynając od doradców pracujących w Ośrodkach Doradztwa Rolniczego i nauczycieli szkół rolniczych, poprzez pracowników naukowych zajmujących się upowszechnianiem wyników badań w praktyce, a kończąc na pracownikach instytucji rolniczych.

Spis treści, jak i streszczenia artykułów w języku angielskim umożliwiają korzystanie z czasopisma osobom anglojęzycznym zainteresowanym poznaniem omawianej problematyki w Polsce.


ISSN  1232-3578, ss. ok. 130,  format: 166  x  232 mm
Kwartalnik wydawany od 1994 r. Do końca 2016 r. ukazało się 86 numerów.

Rada Programowa:
Edward Arseniuk, Mirosław Drygas, Maria Fazikova, Elena Horská, Michał Jerzak, Edmund Kaca, Antonina Kalinichenko, Józef Kania, Andrzej Kowalski, Stanisław Krasowicz, Jędrzej Krupiński, Krystyna Krzyżanowska, Marek Mrówczyński, Walenty Poczta

Zespół Redakcyjny:
Redaktor naczelny: Andrzej P. Wiatrak, Sekretarz redakcji i redaktor językowy: Anna Kęszycka
Redaktorzy tematyczni: Agronomia: Eugeniusz K. Chyłek, Ryszard Jaworski, Stefan Pruszyński, Doradztwo: Wenancjusz Kujawiński, Edward Matuszak, Sławomir Zawisza, Ekonomia: Roman Sass, Andrzej P. Wiatrak, Feliks Wysocki, Problematyka społeczna: Aleksandra Swulińska-Katulska, Sławomir Zawisza, Statystyka: Andrzej P. Wiatrak, Feliks Wysocki, Wspólna Polityka Rolna: Eugeniusz K. Chyłek, Andrzej P. Wiatrak, Roman Sass
Recenzenci: Eugeniusz K. Chyłek, Elena Horská, Ryszard Jaworski, Józef Kania, Antonina Kalinichenko, Wenancjusz Kujawiński, Edward Matuszak, Stefan Pruszyński, Roman Sass, Aleksandra Swulińska-Katulska, Andrzej P. Wiatrak, Feliks Wysocki, Sławomir Zawisza


Wydawcy:
Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Poznaniu
61-659 Poznań, ul. Winogrady 63,
tel.: 61 823 20 81, fax: 61 820 19 17
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.cdr.gov.pl

Stowarzyszenie Ekonomistów Rolnictwa i Agrobiznesu
60-637 Poznań, ul. Wojska Polskiego 28
tel: 61 848 71 13
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.seria.home.pl

Kontakt z Redakcją
61-659 Poznań, ul. Winogrady 63,
tel.: 61 823 20 81 w. 123, fax.: 61 820 19 17
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Warunki prenumeraty
Na podstawie złożonego do Wydawcy zamówienia
Roczna prenumerata – 40 zł. Cena egzemplarzy pojedynczych 10 zł. Faktury VAT

WSKAZÓWKI DLA AUTORÓW

PROCEDURA RECENZOWANIA MATERIAŁÓW AUTORSKICH

FORMULARZ RECENZYJNY

Współpracują z nami

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

Adres

ul. Pszczelińska 99
05-840 Brwinów

Telefon/fax

+48 22 729 66 34 do 38
+48 22 729 72 91

Adres e-mail

sekretariat@cdr.gov.pl
© Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie
Wdrożenie: Solmedia.pl