48 22 729 66 34 do 38
sekretariat@cdr.gov.pl

A A A

A- A A+

Było tak jak być powinno, tak można sparafrazować, podsumowanie ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego Narodowej Wystawy Rolniczej która odbyła się w dniach 30.11.-2.12.2018 w Poznaniu. Głównym organizatorem tego wydarzenia było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi., a całe przedsięwzięcie, wpisujące się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości ,było pięknym świętem polskiej wsi i rolnictwa.


Program wydarzeń obejmował m.in. konferencję „1918-2018 Stulecie Przemian Polskiej Wsi” oraz IV Kongres Polskiego Rolnictwa, na którym dyskutowano o kierunkach rozwoju polskiego rolnictwa. W drugim dniu Narodowej Wystawy Rolniczej odbyło się także uroczyste ogłoszenie wyników XXVI edycji konkursu "Najlepsze wydawnictwo wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego", którego organizatorem jest Centrum Doradztwa Rolniczego.


Ponad 40 tysięcy zwiedzających z dużym udziałem młodego i najmłodszego pokolenia miało okazję przyjrzeć się zmianom i osiągnieciom polskiego rolnictwa na przestrzeni ostatnich 100 lat. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa zwierząt, a także pokazy woltyżerki w wykonaniu zawodników z różnych grup wiekowych. Zespołom redakcyjnym nagrodzonych periodyków nagrody wręczali minister Jan Krzysztof Ardanowski oraz dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego Jacek Węsierski.


„Trudno tu być głodnym” to cytat, jaki można było usłyszeć z rozmów zwiedzających wystawę. Wystawcy nie tylko prezentowali swoje świetne produkty rolne i kulinarne, ale także zachęcali do bezpośredniej degustacji.


Obok ponad 200 wystawców, swoje stoisko zaprezentowało Centrum Doradztwa Rolniczego (CDR) wspólnie z Instytutami Naukowymi, których przedstawiciele zaszczyceni zostali wizytą złożoną przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę i ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego.


Na stoisku poszczególne Instytuty prezentowały swoje najnowsze naukowe osiągniecia z zakresu produkcji zwierzęcej, roślinnej oraz ochrony środowiska, natomiast eksperci CDR udzielali odpowiedzi na wiele pytań, poczynając od tych dotyczących technologii produkcji, a kończąc na perspektywach budżetu w latach 2021-2027.Wyjątkowo dużym zainteresowaniem cieszyły się broszury opracowane i wydawane przez CDR na temat technologii produkcji roślinnej i zwierzęcej, energii odnawialnej na terenach wiejskich, a także o tematyce zagadnień z zakresu ekonomiki prowadzenia gospodarstw. Zainteresowani historią mogli zapoznać się z najważniejszymi datami dotyczącymi rozwoju polskiego doradztwa rolniczego. Tu można było także degustować znakomitej jakości produkty wytworzone przez Centrum Praktycznego Szkolenia w Zakresie Małego Przetwórstwa w CDR O/ Radom. Wieść niesie, że kaszanka była rewelacyjna.


Wystawa w Poznaniu pokazała bardzo duży potencjał rozwoju polskiego sektora rolnego z okresu ostatniego stulecia. Daje to solidne podstawy do patrzenia z dużym optymizmem na perspektywy polskiego rolnictwa w obszarze jakości produktów, zdobywania i utrzymania nowych rynków i bycia konkurencyjnym na poziomie globalnym.


Współpracują z nami

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

Adres

ul. Pszczelińska 99
05-840 Brwinów

Telefon/fax

+48 22 729 66 34 do 38
+48 22 729 72 91

Adres e-mail

sekretariat@cdr.gov.pl
© Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie
Wdrożenie: Solmedia.pl