48 22 729 66 34 do 38
sekretariat@cdr.gov.pl

A A A

A- A A+

W organizowanym przez WWF, pod patronatem Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, konkursie na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego, w edycji krajowej w Polsce w 2018 r. zwyciężył Pan Krzysztof Kowalski z województwa mazowieckiego, który wraz ze swoją rodziną prowadzi gospodarstwo konwencjonalne w sposób przyjazny środowisku morskiemu. Za zwycięstwo w edycji krajowej konkursu Pan Krzysztof otrzymuje nagrodę w wysokości 1 000 euro. W edycji międzynarodowej konkursu, której finał planowany jest w październiku 2018 r., rolnik zawalczy o 10 000 euro.

Jury konkursu, złożone z przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz przedstawicieli Fundacji WWF Polska, brało przede wszystkim pod uwagę zrównoważone podejście Pana Kowalskiego w prowadzeniu gospodarstwa, które przyczynia się do ochrony wód przed zanieczyszczeniem związkami azotu i fosforu.

II miejsce oraz nagroda w wysokości 500 euro zostały przyznane Pani Kamili Kasperskiej, która prowadzi ekologiczne gospodarstwo rolne „Anielskie Ogrody” w województwie lubuskim.

III miejsce oraz nagrodę w wysokości 300 euro otrzymali Państwo Barbara i Bartosz Idczakowie prowadzący gospodarstwo ekologiczne „Lawendowa Osada” w województwie pomorskim.

Celem konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego jest promowanie praktyk ograniczających odpływ biogenów (związków azotu i fosforu) z gospodarstwa do wód – praktyk, które przyczyniają się do zmniejszenia eutrofizacji, ograniczenia zakwitów sinic oraz powstawania martwych stref w Morzu Bałtyckim.

Zachęcamy wszystkich właścicieli gospodarstw rolnych znajdujących się w zlewisku Bałtyku do udziału w przyszłorocznej edycji konkursu. Więcej informacji znajdą Państwo tutaj:https://www.wwf.pl/rolnikroku.

Współpracują z nami

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

Adres

ul. Pszczelińska 99
05-840 Brwinów

Telefon/fax

+48 22 729 66 34 do 38
+48 22 729 72 91

Adres e-mail

sekretariat@cdr.gov.pl
© Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie
Wdrożenie: Solmedia.pl