Realizacja operacji własnej w ramach Planu Operacyjnego na lata 2020-2022 w zakresie Sieci na Rzecz Innowacji w Rolnictwie pn. „Agroleśnictwo – szansa na bioróżnorodność upraw”
W związku z zachodzącymi zmianami klimatu, które obserwujemy, jesteśmy zmuszeni do wprowadzania coraz to nowych, skutecznych rozwiązań w produkcji rolnej w oparciu o zasady poszanowania środowiska naturalnego. Jednym z nich jest agroleśnictwo.
Agroleśnictwo jest to celowe wykorzystanie drzew i krzewów w gospodarstwie rolnym oraz zrównoważony sposób uprawy łączący na tym samym terenie działalność agrotechniczną, produkcję zwierzęcą oraz pielęgnację drzew i krzewów. Z założenia sposób ten ma naśladować naturę i uwzględniając piętrowość lasu ma integrować zadrzewienia i zakrzaczenia z wszelkimi uprawami rolniczymi i hodowlą zwierząt, przynosząc optymalne korzyści ekonomiczne i ekologiczne.
Celem operacji było przekazanie wiedzy i informacji na temat innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie i na obszarach wiejskich w zakresie agroleśnictwa oraz upowszechnianie dobrych praktyk.
Operacja przyczyniła się do podniesienia świadomości potrzeby realizacji wspólnych upraw trwałych i rolnych na jednym terenie, mających na celu zatrzymanie wody w glebie oraz wykorzystanie zjawiska allelopatii. Operacja wpisała się w zobowiązania Polski wobec UE oraz miała wpływ na zahamowanie zmian klimatycznych.
W ramach operacji zorganizowano szkolenie/wyjazd studyjny na terenie woj. lubuskiego, mazowieckiego i lubelskiego. Odbyły się dwa szkolenia w formie webinarium on-line nt. „Zadrzewienia śródpolne” i „Rolnictwo regeneratywne na przykładzie gospodarstwa Pana Tomasza Jakiela”. Wykonany został również dodruk publikacji nt. „Agroleśnictwo – innowacyjne rozwiązania w rolnictwie” w nakładzie 1000 egz..
Uczestnikami szkolenia/wyjazdu studyjnego oraz szkoleń on line byli przedstawiciele ośrodków doradztwa rolniczego, instytucji naukowych, rolnicy, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, nauczyciele rolniczy, mieszkańcy obszarów wiejskich oraz osoby zainteresowane tematyką agroleśnictwa. W szkoleniach on line więziło udział 181 uczestników. W ramach wyjazdu studyjnego uczestnicy zapoznali się z teoretycznymi i praktycznymi aspektami projektowania systemów agroleśnych. Wzięli udział w spotkaniach roboczych dot. zasad uprawy, kosztorysowania upraw agroleśnych oraz doboru gatunków roślin do alejowego systemu agroleśnego. W szkoleniu wzięło udział 20 osób.
Do pobrania:
- prezentacje zip 56 MB
- relacja filmowa ze szkolenia - Zadrzewienia śródpolne
- relacja filmowa ze szkolenia - Rolnictwo regeneratywne