48 22 729 66 34 do 38
sekretariat@cdr.gov.pl

en

A A A

A- A A+

Do tej pory ten projekt istniał przede wszystkim w głowach pomysłodawców oraz osób, które uczestniczyły w jego realizacji. Jednak teraz możemy go Państwu przedstawić. eDWIN to projekt bardzo duży i niezwykle szeroki, jesli chodzi o zakres oddziaływania oraz liczbę osób, które go realizowały – tak Mariusz Tatka, dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, oddział w Poznaniu, przemawiał na rozpoczęciu pierwszej konferencji podsumowującej trzyletnie prace nad platformą doradczą eDWIN. W spotkaniu, które odbyło się w Krakowie uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Następna konferencja odbędzie się już 20 maja i będzie zorganizowana przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

To nie koniec rozwoju platformy doradczej eDWIN

Oficjalnego otwarcia konferencji dokonał Mariusz Tatka, dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, oddział w Poznaniu

W swoim przemówieniu na otwarcie konferencji w Krakowie dyrektor Mariusz Tatka zwracał uwagę, że prace nad platformą eDWIN wymagały skoordynowania wielu działań pracowników różnych instytucji. Podkreślał też, że mimo iż projekt kończy się w sierpniu, to prace nad rozwojem platformy eDWIN są nadal planowane

– Będziemy pracowali, by pozystać środki na doskonalenie projektu. Nie zakładamy, że on zakończy się już po tej konferencji. Chcemy, aby ta aplikacja była nadal rozwijana. Rozwój tego projektu można porównać do rozwoju rośliny. Jeśli będziemy go „dokarmiali", to będzie się rozwijał. Ale jeśli przestaniemy, to za rok może się okazać, że to narzędzie będzie mało użyteczne – mówił Mariusz Tatka.

Ponadto, dodawał: – W platformie eDWIN zwróciłbym szczególną uwagę na integrowaną ochronę rośłin. W dzisiejszych czasach w rolnictwie przegrywamy niestety z problemem braku wody. To problem nie tylko w Wielkopolsce, ale także w innych regionach Polski, a nawet Europy. Dlatego tak ważna jest ochrona roślin. Jednak, aby była ona możliwa, konieczne są odpowiednie narzędzia.

Program konferencji

Konferencja zorganizowana 17 maja w Krakowie była pierwszą z czterech, które mają na celu podsumowanie projektu „Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin”, w ramach którego powstała platforma doradcza eDWIN.

Podczas spotkania obecni wysłuchali czterech wykładów na następujące tematy:

 • „eDWIN – Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin” - Maciej Zacharczuk (Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu),
 • „Znaczenie akcesu informacji w innowacyjnym podejściu do wymogów integrowanej ochrony roślin” - profesor Paweł Bereś (Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy),
 • „Podręczny doradca rolnika. Praktyczne wykorzystanie platformy eDWIN i Wirtualnego Gospodarstwa” - Michał Głombicki (Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu),
 • „Dalsze perspektywy rozwoju platformy doradczej eDWIN”.

Ostatnim punktem konferencji był panel dyskusyjny. Podczas dyskusji Maciej Zacharczuk podkreślał, że istotnym elementem rozbudowy platformy eDWIN będzie kwestia dotycząca nawozów na polach.

– Na samym początku powinniśmy się skupić na nawozach wapniowych, by uregulować środowisko glebowe, a w drugiej kolejności nawozy azotowe, by zmniejszyć ilośc pozostałości azotowych w roślinie. Często nie brany jest pod uwagę aspekt pozostałości w glebie, a potem także w roślinie. Następnie można dodać inne rodzaje nawozów, jak fosforowe i potasowe, a może nawet dodać nawozy dolistne – opowiadał z kolei Michał Głombicki.

Następne konferencje o projekcie eDWIN

W następnych dniach zaplanowane są kolejne konferencje podsumowujące projekt eDWIN, organizowane przez:

 • Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego - 20 maja w Piasecznie,
 • Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu - 27 maja w Poznaniu,
 • Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu - 31 maja w Kościerzynie.

Platforma doradcza eDWIN

Pomysłodawcą utworzenia platformy eDWIN był Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Platforma jest całkowicie darmowa i dostępna dla wszystkich chętnych na komputerach oraz jako aplikacja na urządzeniach mobilnych. Z platformy mogą korzystać zarówno rolnicy, jak i pozostałe osoby zainteresowane jej możliwościami.

W ramach platformy eDWIN powstały cztery elektroniczne usługi:

 • Wirtualne gospodarstwo,
 • Udostępnianie danych meteorologicznych,
 • Śledzenie pochodzenia produktów,
 • Raportowanie zagrożeń.

Platforma doradcza eDWIN powstała w ramach projektu „Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin”. Prace nad platformą trwały od czerwca 2019 roku i uczestniczyło w nich 19 partnerów z całej Polski.

Całkowita wartość projektu wynosiła aż 20 902 508,02 zł, z czego ze środków europejskich pochodziło 17 689 792,53 zł, zaś resztę stanowiły środki z budżetu państwa. eDWIN był pierwszym projektem z zakresu rolnictwa, finansowanym w ramach programu Polska Cyfrowa.

We wrześniu 2021 roku, podczas VI Forum Inteligentnego Rozwoju w Toruniu, projekt eDWIN został nagrodzony Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju w kategorii „Innowacyjna digitalizacja i udostępnianie danych”.

Logotypy eDWIN

Współpracują z nami

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

Adres

ul. Pszczelińska 99
05-840 Brwinów

Telefon/fax

+48 22 729 66 34 do 38
+48 22 729 72 91

Adres e-mail

sekretariat@cdr.gov.pl
© Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie
Wdrożenie: Solmedia.pl