48 22 729 66 34 do 38
sekretariat@cdr.gov.pl

A A A

A- A A+

Konkurs „Kuma kumie pomóc umie! Solidarni w zdrowiu i chorobie” zorganizowany przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, dobiegł końca. Jego celem było udokumentowanie wzajemnej pomocy na wsi. Regulamin konkursu stawiał wyraźne wymogi, których niestety wiele zgłoszeń nie spełniało. Ostatecznie Jury przyznało trzy nagrody główne i jedno wyróżnienie.

 1. miejsce - KGW w Warence. Jury postanowiło przyznać pierwszą nagrodę, ze względu na pomysł i wykonanie fotokolażu oraz świadczenie stałej pomocy sąsiedzkiej osobom starszym.
 2. miejsce - KGW Nowe Bystre. Jury doceniło pomysł i wykonanie fotografii oraz dzielenie się własnymi produktami.
 3. miejsce - KGW Dłużec. Jury zachwyciła dobra organizacja oraz wielowymiarowa pomoc świadczona, nie tylko sąsiadom, ale też instytucjom w regionie działalności Pań z Dłużca.
 • Specjalne wyróżnienie dla Pani Anny Olędzkiej, która dzielnie oddawała krew, co zasługuje na szczególne uznanie.


Organizatorzy dziękują wszystkim za udział w konkursie. Nadesłane prace stanowią wspaniałą dokumentację aktywności i braku obojętności naszego społeczeństwa, szczególnie podczas epidemii koronarowirusa. Polacy mobilizują się i nie tylko przestrzegają obostrzeń, ale organizują pomoc dla tych, którzy szczególnie jej w tym czasie potrzebują. Akty solidarności społecznej są widoczne w każdym zakątku naszego kraju, zarówno w dużych aglomeracjach miejskich, jak i w małych miasteczkach i na wsiach. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi z dumą wspiera i promuje taką obywatelską postawę.


Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi został powołany z inicjatywy Premier Beaty Szydło i Ministra Rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Instytucja nawiązuje do tradycji Państwowego Instytutu Kultury Wsi powołanego przez prezydenta Ignacego Mościckiego w 1936 roku. Instytut ma zająć się nie tylko badaniami historycznymi, ale także rozpoznawaniem, ewidencjonowaniem, digitalizacją oraz upowszechnianiem współczesnego dorobku kultury mieszkańców obszarów wiejskich, zarówno w kraju, jak i zagranicą. Działalność Instytutu dotyczy wszystkiego, co wieś wniosła do dziedzictwa Polski, zarówno kultury materialnej i niematerialnej.

 1. Miejsce - KGW w Warence
  Koło Gospodyń Wiejskich w Warence w trudnym czasie pandemii swoją pomocą służy seniorom ze wsi na terenie, której działa. Jego działania mają głównie na celu pomoc osobom samotnym, starszym i schorowanym. Służy pomocą w formie robienia zakupów - produktów spożywczych, higienicznych, a także medycznych. Ponadto, każdego z seniorów obdarowało skromnym podarunkiem, który został przygotowany przez członkinie KGW w Warence, w tym roku. Wyroby koła to syrop z mniszka lekarskiego oraz syrop z pędów sosny, a także uszyte przez jego członkinie maseczki ochronne, tak potrzebne w trudnym czasie, jakim jest okres epidemii. Nawet najmniejsza pomoc, może zdziałać wiele i zapewnić większą ochronę dla seniorów i schorowanych, którzy są najbardziej narażeni. „Więc dbajmy o nich jak tylko możemy, ponieważ im się to należy” – mówią Panie z KGW w Warence.

 2. Miejsce - KGW z Nowego Bystrego
  Koło Gospodyń Wiejskich z Nowego Bystrego w tak trudnym dla wszystkich czasie, w dobie pandemii koronawirusa dokłada wszelkich starań, aby pomóc w każdy możliwy sposób zwłaszcza osobom starszym. We wsi jest wiele osób, które tej pomocy potrzebują i nie wstydzą się o nią poprosić. Najbliższa rodzina wielu z tych osób wyjechała za chlebem dlatego młodsze członkinie Koła robiły zakupy, pomagały w zamawianiu recept i dostarczały co trzeba do domów, aby zminimalizować ryzyko choroby u osób starszych i przewlekle chorych.

 3. Miejsce - KGW Dłużec
  Z początkiem pandemii Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Dłużec odpowiedziały na potrzeby lokalnego środowiska. Współpracując z włodarzami Gminy Lwówek Śląski, przystąpiły do szycia maseczek ochronnych dla lwóweckiego szpitala, przychodni POZ i Komendy Policji. Widząc potrzebę i braki w aptekach, Panie wspólnymi siłami uszyły maseczki dla wszystkich mieszkańców wsi 60+ i zaniosły do każdego domu, prosząc seniorów o pozostanie w domach. Nie jednokrotnie pomagały w robieniu zakupów, dostarczając produkty do domu. Częste rozmowy telefoniczne, szczególnie z osobami samotnymi były również dużym wsparciem emocjonalnym.
  Działania Pań z Koła zostały zauważone w szerszym środowisku. Zwrócono się do nich z prośbą o uszycie maseczek dla dzieci i personelu z oddalonego o 50 km Domu Dziecka w Golance Dolnej. Panie brały udział w przygotowaniu posiłków dla MEDYKÓW z Jednoimiennego Szpitala Zakaźnego, przekazując: bigos, gołąbki i inne dania wg tradycyjnego „babcinego” przepisu, a także domowe ciasta i chleby własnego wypieku oraz soki z dłużeckiego SADU POD OSTRZYCĄ. Koło Gospodyń Wiejskich Dłużec pokazało jak można dołożyć cegiełkę poprzez pomaganie w tym trudnym dla wszystkich czasie.
 • Wyróżnienie dla Pani Anny Olędzkiej
  „Pomaganie - mam to we krwi. Dzielę się tym, co mam najcenniejsze. Najcenniejszym lekiem, cząstką siebie - krwią. Potrzebna jest ona w czasie pandemii, ale nie tylko” – mówi laureatka.

Współpracują z nami

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

Adres

ul. Pszczelińska 99
05-840 Brwinów

Telefon/fax

+48 22 729 66 34 do 38
+48 22 729 72 91

Adres e-mail

sekretariat@cdr.gov.pl
© Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie
Wdrożenie: Solmedia.pl