48 22 729 66 34 do 38
sekretariat@cdr.gov.pl

A A A

A- A A+

nagl

Targi Polagra Food to wydarzenie dedykowane branży producentów żywności, w którym co roku uczestniczy wiele firm z sektora mięsnego i mleczarskiego, producenci przetworów owocowo-warzywnych, słodyczy, przekąsek, herbat, ziół, przypraw, dodatków do żywności, napojów i alkoholi. Zwiedzający mogą poznać i zdegustować nie tylko znakomitą polską żywność, ale także tę pochodzącą z wielu krajów świata, m.in. z Chorwacji, Francji, Chin, Indii, Litwy, Niemiec, Rosji, Senegalu, Węgier i Włoch. Dla zainteresowanych najnowszymi trendami w branży organizowane są ciekawe szkolenia, konferencje czy panele dyskusyjne. Tegoroczna Polagra Food odbyła się w dniach 30,09 - 03,10,2019r.

To wielkie święto polskiej żywności ponieważ tu, w Poznaniu spotykają się czołowi jej producenci – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski otwierając targi. Szef resortu rolnictwa podkreślił że polskie rolnictwo jest siłą napędową naszej gospodarki, a świadomi konsumenci którzy coraz częściej decydują się na kupowanie polskiej żywności, przyczyniają się do jej rozwoju.

Wśród wielu stoisk przygotowanych przez najważniejsze instytucje branżowe, wyróżniała się wyspa innowacji „Nauka i doradztwo dla praktyki”, zorganizowana na Polagrze po raz pierwszy przez MRiRW we współpracy z CDR. Swoją ofertę innowacyjnych rozwiązań dla przetwórstwa i produkcji żywności prezentowało tu 10 instytutów branżowych nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Centrum Doradztwa Rolniczego i Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Na stoisku CDR udzielano konsultacji z zakresu możliwości oraz wymagań organizacyjnych prowadzenia produkcji żywności i jej sprzedaży bezpośrednio przez producenta rolnego w ramach krótkich łańcuchów dostaw oraz pozyskiwania funduszy na rozwój i modernizację zakładów przetwórczych. Promowano bezpieczne zdrowotnie wędzenie tradycyjne oraz innowacyjną technologię produkcji octu owocowego. Obie technologie opracowano we współpracy z Instytutem Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego w Warszawie.

Ocet owocowy jest powszechnie stosowany jako konserwant żywności, skutecznie hamuje rozwój mikroorganizmów zanieczyszczających produkty spożywcze. Uzyskany w procesach fermentacji ocet owocowy, jest bogaty w kwasy organiczne: octowy, cytrynowy, mlekowy, bursztynowy, jabłkowy, enzymy, pektyny oraz przeciwutleniające związki fenolowe (kwas galusowy, kawowy, chlorogenowy, katechiny, epikatechiny) o potwierdzonych walorach prozdrowotnych. Ponadto zawiera, niezbędne we wszystkich procesach życiowych składniki, takie jak aminokwasy, pierwiastki mineralne (żelazo, fluor, potas, wapń, miedź, magnez, sód, fosfor, siarkę, krzem) oraz szereg witamin, w tym A1, B1, B2, B6, C, E, P czy prowitaminę beta-karoten. Otrzymany w innowacyjnej technologii ocet owocowy korzystnie wpływa na nasze zdrowie, a od wieków znajduje również zastosowanie w medycynie ludowej do leczenia różnych infekcji.

Z kolei wędzenie należy do najstarszych metod utrwalania żywności, a obecnie jest szczególnie cenione z uwagi na nadawanie jej swoistych cech organoleptycznych. W trakcie tego procesu do produktu wprowadzanych jest wiele substancji dymu o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych, przeciwutleniających, kształtujących smak oraz barwę. Szczególne znaczenie odgrywają tu fenole, które oprócz działania przeciwdrobnoustrojowego wykazują wyraźne właściwości przeciwutleniające i barwiące. W dymie zawarte są również substancje niepożądane z punktu widzenia bezpieczeństwa zdrowotnego. Ważnym problemem zdrowotnym, szczególnie żywności wędzonej, jest obecność wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Związki te charakteryzują się właściwościami kancerogennymi i mutagennymi. Badania zawartości wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych wykazały, że po zastosowaniu odpowiednich parametrów procesu i jakości drewna wędzarniczego produkty spełniają wymagania rozporządzeń dotyczących dopuszczalnego poziomu WWA.

Odwiedzający stoisko mogli degustować wędliny i sery wyprodukowane w Centrum Praktycznego Szkolenia w Zakresie Małego Przetwórstwa w Radomiu. Produkty te cieszyły się dużym zainteresowaniem odwiedzających. Podkreślano ich wysoką jakość oraz walory smakowe.
Udział specjalistów CDR sfinansowano w ramach realizacji operacji „Przetwarzanie i sprzedaż żywności z gospodarstw rolnych”.

Współpracują z nami

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

Adres

ul. Pszczelińska 99
05-840 Brwinów

Telefon/fax

+48 22 729 66 34 do 38
+48 22 729 72 91

Adres e-mail

sekretariat@cdr.gov.pl
© Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie
Wdrożenie: Solmedia.pl