48 22 729 66 34 do 38
sekretariat@cdr.gov.pl

A A A

A- A A+

W dniach 5-7 czerwca 2019r. w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Zootechniki – Państwowego Instytutu Badawczego w Pawłowicach odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Nauka Doradztwu Rolniczemu”. Spotkanie, którego tematem przewodnim było zarządzanie stadem bydła mlecznego zorganizowane zostało przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z Instytutem Zootechniki w Balicach oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Tym razem doradcy rolniczy zaproszeni zostali do Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki w Pawłowicach koło Leszna, w którym znajduje się nowoczesna obora dla bydła mlecznego wyposażona w systemy i urządzenia umożliwiające pełne zarządzanie stadem. Doradcy zapoznali się z funkcjonowaniem Zakładu, zwiedzili budynki inwentarskie oraz pomieszczenia do udoju i miejsca składowania pasz. W trakcie pobytu w Zakładzie odbyły się wykłady z zakresu żywienia bydła mlecznego, zdrowotności zwierząt, opłacalności produkcji oraz prawidłowego sterowania rozrodem stada. W następnych dniach doradcy wizytowali  nowoczesną farmę bydła mlecznego w Zakładzie Rolnym Niechłód należącym do spółek rolnych Skarbu Państwa. Gospodarstwo jest w pełni zautomatyzowane: posiada roboty udojowe, poidła, zgarniacze obornika, mieszadła gnojowicy i czochradła dla zwierząt. Gospodarstwo utrzymuje prawie 400 krów uzyskując średnią roczną produkcję 12 tysięcy litrów mleka od krowy.

W ostatnim dniu spotkania, doradcy odwiedzili gospodarstwo rolne w Drzewcach. Na fermie znajduje się nowoczesna obora dla 240 krów o wydajnościach 14 tysięcy litrów mleka rocznie. Gospodarstwo posiada 32. stanowiskową karuzelę udojową, samojezdny wóz paszowy, automatyczne zgarniacze obornika  i gnojowicy oraz system oświetlenia.

Spotkanie, na którym doradcy wraz naukowcami mieli okazję poznać funkcjonowanie nowoczesnych technologii w utrzymaniu bydła mlecznego oraz systemy zarządzania stadem w gospodarstwach rolnych, należy zaliczyć do bardzo udanych.

Współpracują z nami

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

Adres

ul. Pszczelińska 99
05-840 Brwinów

Telefon/fax

+48 22 729 66 34 do 38
+48 22 729 72 91

Adres e-mail

sekretariat@cdr.gov.pl
© Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie
Wdrożenie: Solmedia.pl