48 22 729 66 34 do 38
sekretariat@cdr.gov.pl

en

A A A

A- A A+

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie organizuje szkolenie internetowe pn. Geotermia w Polsce na wybranym przykładzie (Termy Szaflary) w terminie od 02.11.2021 – 29.11.20201 r. w oparciu o platformę e-learningową www.cdrkursy.pl oraz tematyczne materiały szkoleniowe udostępnione na platformie wyłącznie zalogowanym uczestnikom. Szkolenie skierowane jest dla specjalistów oraz doradców zatrudnionych w ośrodkach doradztwa rolniczego oraz przedstawicieli izb rolniczych.

Szkolenie składa się z trzech modułów szkoleniowych i testu:

MODUŁ 1: Geotermia – wprowadzenie do tematu

MODUŁ 2: Zasady funkcjonowania

MODUŁ 3: Przykład wykorzystania geotermii (Termy Szaflary)

MODUŁ 4: Test zaliczeniowy

Szkolenie bezpłatne.

Rejestracja na szkolenie odbywa się poprzez platformę eCDR pod adresem:
https://planowanie.cdr.gov.pl/szkolenia/
Na podanej stronie należy w pierwszej kolejności zarejestrować się, następnie zalogować
i zapisać się na szkolenie. Instrukcja zapisów na szkolenie znajduje się pod adresem:
https://kalendarz.cdr.gov.pl/index.php/s/SH9ZtRLbLBraECG

Rekrutacja trwa do 27 października 2021 r.

Osoby zakwalifikowane na szkolenie otrzymają potwierdzenie przyjęcia wraz z indywidualnym loginem i hasłem dostępu oraz instrukcją logowania. O uczestnictwie w szkoleniu decyduje terminowe dopełnienie zgłoszenia. Uczestnicy szkolenia zobowiązani są do posiadania indywidualnego konta poczty elektronicznej umożliwiającego rejestrację do systemu eCDR oraz platformy e-learningowej. Jedyną aplikacją konieczną do korzystania z treści szkolenia jest przeglądarka internetowa. Zakwalifikowani uczestnicy otrzymają na wskazany w zgłoszeniu adres email link z dostępem do szkolenia. Uczestnicy szkolenia otrzymają zaświadczenie o ukończeniu szkolenia. Warunkiem otrzymania zaświadczenia jest pozytywny wynik testu zaliczeniowego.

Osoby do kontaktu:
w sprawach merytorycznych szkolenia:
Waldemar Gorajczyk – SREPR, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 12 424 05 02

w sprawach organizacji i rekrutacji:
Magdalena Hojniak – ZMiDZ, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 12 424 05 54

w sprawach technicznych:
Krzysztof Kucia – ZPW, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 12 424 05 02
Bartłomiej Mitka – ZPW, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 12 424 05 40
Piotr Tatar – ZPW, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 12 424 05 02


Do pobrania:
- Harmonogram

Serdecznie zapraszamy!

W dniach 19-20 października 2021 r. przeprowadzone zostało szkolenie pod nazwą Tradycyjne odmiany drzew owocowych w Działaniu RŚK, zorganizowane przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. W pierwszym dniu, w siedzibie Centrum, odbyła się część stacjonarna. Przeprowadzone zostały wykłady dotyczące starych odmian drzew owocowych.

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu na zlecenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej przeprowadzili szkolenia dla rolników dotyczące aplikacji suszowej pn.: „Zgłoś szkodę rolniczą”. Podczas szkolenia pracownicy CDR Oddział w Poznaniu omówili proces tworzenia Profilu Zaufanego, który jest niezbędny do złożenia wniosku. Na przykładzie przedstawiono zasady wypełniania wniosku w aplikacji suszowej i wskazano najczęściej popełniane błędy, które mogą decydować o akceptacji bądź odrzuceniu wniosku. Uczestnicy dowiedzieli się także, w jaki sposób można sprawdzić czy na terenie ich gminy występuje susza rolnicza oraz jakich upraw dotyczy. W tym celu zaprezentowano System Monitoringu Suszy Rolniczej SMSR, opracowany przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - PIB w Puławach. W trakcie swojego wystąpienia wykładowcy na bieżąco udzielali odpowiedzi na nurtujące rolników pytania. Podczas dyskusji, uczestnicy spotkania dzielili się swoimi uwagami dotyczącymi obsługi aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”.
Wniosek o oszacowanie strat w uprawach rolnych, spowodowanych wystąpieniem suszy należało składać tylko i wyłącznie za pośrednictwem aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”, jeżeli na terenie gminy wystąpiła susza czyli szkody spowodowane wystąpieniem w dowolnym sześciodekadowym okresie od 21 marca do 30 września danego roku – klimatycznego bilansu wodnego poniżej określonej wartości dla poszczególnych gatunków lub grup roślin uprawnych oraz kategorii glebowych.
Producent rolny mógł złożyć wniosek o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy do 15 października br.
Szkolenia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Łącznie przeprowadzono 15 szkoleń na terenie powiatów: obornickiego, wągrowieckiego, krotoszyńskiego, pilskiego, chodzieskiego, jarocińskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego oraz pleszewskiego, w których wzięło udział około 400 osób, w tym: rolników, doradców rolniczych i przedstawicieli ARiMR.

Współpraca CDR O/Poznań z Wielkopolską Izbą Rolniczą kolejny raz przyniosła wymierne efekty.

 

 

 

 

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza do udziału w konferencji poświęconej tradycjom kulinarnym wsi polskiej. Konferencję adresujemy do Kół Gospodyń Wiejskich, instytucji kultury i organizacji pozarządowych działających na obszarach wiejskich oraz przedstawicieli Lokalnych Grup Działania. Jej celem będzie zapoznanie uczestników z tematyką polskich produktów regionalnych i lokalnych, przybliżenie zagadnień związanych ze znakowaniem jakości produktów tradycyjnych, oraz promocja polskiego dziedzictwa kulinarnego. Nie zabraknie także degustacji produktów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, wyłonionych w konkursie „Polska Wieś Smakuje”. Przewidujemy również ludowy występ artystyczny.

Konferencja „Tradycje Kulinarne Polskiej Wsi”
25 listopada 2021 r. Warszawa, Sala Odczytowa NIKiDW
Krakowskie Przedmieście 66

Udział w konferencji jest nieodpłatny, a o zakwalifikowaniu się do udziału decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia należy dokonywać poprzez wypełnienie załączonego formularza zgłoszeniowego i przesłanie go na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 8-go listopada br.

Konferencja realizowana jest przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi we współpracy z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego na zlecenie Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie w ramach projektu „Tradycyjne praktyki kulinarne szansą dla współczesnych wiejskich gospodarstw domowych” finansowanego z Planu operacyjnego KSOW na lata 2020-2021.

Zaproszenie i Program Konferencji

Formularz zgłoszenia udziału w konferencji

Klauzula informacyjna

logotypy konkurs kulinarny

Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Poznaniu poszukuje pracownika na stanowisko Specjalisty ds. wydawnictw i DTP

Wymagania:

 • Podstawowa znajomość programów ADOBE( Photoshop, Illustrator, Adobe Indesign) oraz programu CORELDRAW
 • Doświadczenie w składzie i łamaniu tekstów, w projektowaniu do druku oraz w tworzeniu materiałów graficznych  
 • Druk materiałów na powielarkach cyfrowych
 • Tworzenie opisów i artykułów na strony internetowe
 • Redakcja i korekta tekstów publikacji
 • Pomoc przy prowadzeniu social mediów
 • Pomoc przy tworzeniu kampanii informacyjno-promocyjnych
 • Kreatywność , komunikatywność
 • Zdolność szybkiego przyswajania wiedzy
 • Samodzielność w zakresie przydzielonych zadań
 • Umiejętność pracy w zespole
 • Znajomość języka angielskiego w stopniu podstawowym

Uczestnicy projektu YouWeen w końcu mogli spotkać się za żywo i wymienić swoimi doświadczeniami. Szkolenie poświęcone dobrym praktykom i wspieraniu przedsiębiorczości młodych kobiet w rolnictwie odbywało się od 14 do 17 września w Krakowie. Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie miało przyjemność gościć uczestników z Włoch, Hiszpanii, Litwy, Wielkiej Brytanii, Grecji, Polski, a także za pośrednictwem konferencji online – również z Macedonii.

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie zorganizowało w dniu 23 września 2021 r. w szkolenie wyjazdowe nt. ”Rozwój górskich i podgórskich terenów wiejskich w oparciu o potencjał obszaru i produkty markowe” - inicjatywy przedsiębiorcze na obszarach górskich i podgórskich na przykładzie „Zagórzańskich Dziedzin” w ramach projektu pn.”Rozwój górskich i podgórskich terenów wiejskich w oparciu o potencjał obszaru i produkty markowe” realizowanego z Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2020 – 2021.


Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie zrealizowało operację własną w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2020-2021 pn.: Alternatywne źródła dochodu dla małych gospodarstw.
Przedmiotem operacji było upowszechnianie wiedzy na temat przykładów innowacyjnych przedsięwzięć na obszarach wiejskich oraz upowszechnienie informacji i dobrych praktyk w tym zakresie.
Operacja skierowana była do doradców z ośrodków doradztwa rolniczego, izb rolniczych, prywatnych podmiotów doradczych,  nauczycieli szkół rolniczych, rolników oraz mieszkańców obszarów wiejskich.

logo

W dniach 29-30 września 2021 roku w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach odbyły się warsztaty w ramach projektu „Regeneratywna rewolucja w rolnictwie” realizowanego przez EIT Food CLC North-East – Europejski Instytut Technologii wraz z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu. Udział w warsztatach wzięło 30 rolników z całej Polski. Celem warsztatów była wymiana wiedzy i zdobycie umiejętności z zakresu rolnictwa regeneratywnego, pokaz praktycznych umiejętności i gospodarowania zgodnie z zasadami i praktykami stosowanymi w rolnictwie regeneratywnym. Zostały poruszone tematy takie jak: optymalizacja wykorzystania środków produkcji, maksymalizacja różnorodności biologicznej, utrzymanie gleby pod przykryciem oraz ograniczenie orki.

Relacja ze szkoleń z wizytą studyjną, zrealizowanych w ramach operacji własnej  SIR „Wykorzystanie innowacji w gospodarowaniu na trwałych użytkach zielonych” w dniach 21-22 oraz 28-29 września 2021r.

Operacja nt. „Wykorzystanie innowacji w gospodarowaniu na trwałych użytkach zielonych” dotyczyła upowszechniania innowacyjnych rozwiązań i stosowania dobrych praktyk w zakresie wykorzystania trwałych użytków zielonych jako wartościowej paszy w żywieniu bydła i oraz gospodarowania w zakresie pielęgnacji, zbioru i konserwacji pasz na trwałych użytkach zielonych/użytkach zielonych.

logo

Uprzejmie informujemy, że w dniach 24-25 listopada 2021 r. Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu organizuje „VI Forum Wiedzy i Innowacji w Rolnictwie”.

Głównym celem, odbywającego się już po raz szósty, wydarzenia jest stworzenie płaszczyzny do dyskusji oraz wymiany doświadczeń, wiedzy i informacji o innowacyjnych rozwiązaniach w rolnictwie, a także promocja tych rozwiązań w praktyce. Forum będzie okazją do nawiązania kontaktów oraz tworzenia potencjalnych partnerstw innowacyjnych w rolnictwie i na obszarach wiejskich.
Do udziału w wydarzeniu zapraszamy przedstawicieli nauki, doradztwa rolniczego, brokerów innowacji, instytucji pracujących na rzecz rolnictwa, rolników, w tym przedstawicieli grup operacyjnych EIP, przedsiębiorców sektora rolno-spożywczego, przedstawicieli organizacji pozarządowych.

„JAK DBAM O ŚRODOWISKO I KLIMAT W WIEJSKIM GOSPODARSTWIE DOMOWYM I/LUB GOSPODARSTWIE ROLNYM?”

zgłoszenia do 3 października 2021 roku

W dniu 2 września 2021 roku odbyła się konferencja pt. Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych pochodzenia rolniczego. Konferencja została zrealizowana w ramach operacji własnej SIR na lata 2020-2021 pt. „Nowoczesne systemy produkcji rolniczej ograniczające zanieczyszczenia środowiska”. Celem konferencji było zapoznanie uczestników konferencji z raportem emisji gazów cieplarnianych pochodzenia rolniczego, działaniami na rzecz ochrony środowiska zgodnymi m.in. z Zielonym Ładem oraz pokazanie nowoczesnych działań i dobrych praktyk z zakresu ograniczenia emisji. Konferencja odbyła się w formie hybrydowej, gdzie stacjonarnie w wydarzeniu uczestniczyły 44 osoby, natomiast online 91 osób.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach – działający w imieniu Konsorcjum, rozpoczął kontynuację bezpłatnych dwusemestralnych studiów podyplomowych w systemie niestacjonarnym pt. "Rolnictwo Ekologiczne” dla doradców rolniczych z makroregionu składającego się z województwa małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego.

Celem studiów jest przekazanie doradcom rolniczym wiedzy z zakresu prowadzenia produkcji roślinnej w systemie ekologicznym, zasad przetwórstwa ekologicznego, chowu zwierząt w rolnictwie ekologicznym oraz regulacji prawnych określających zasady prowadzenia produkcji ekologicznej i zasad wsparcia. W programie studiów przewidziano również zajęcia terenowe.

W piątek, 10 września Dyrektor Ireneusz Drozdowski i Z-ca dyrektora Katarzyna Boczek uczestniczyli w obchodach 125-lecia powstania pierwszej na ziemiach polskich izby rolniczej i 25-lecia działalności samorzadu rolniczego. Pan prezes Wiktor Szmulewicz otrzymał od dyrektora Ireneusza Drozdowskiego medal - CDR Zasłużony dla doradztwa rolniczego - jako dowód uznania i podkreślenia długoletniej dobrej współpracy izb rolniczych z doradztwem i CDR.

W dniach 04-05 września 2021r. w ramach uroczystych obchodów Ogólnopolskich Dożynek Jasnogórskich w Częstochowie odbyła się XXX Krajowa Wystawa Rolnicza.
W sobotę rano 04 września otwarcia Wystawy dokonał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda.

W dniu 27 sierpnia 2021 roku dyr. Ireneusz Drozdowski i z-ca dyr. Katarzyna Boczek uczestniczyli w krajowej konferencji dla dyrektorów szkół rolniczych, dla których organem prowadzacym jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie zainicjowało wspólne działania szkół rolniczych, KCER i jednostek doradztwa rolniczego w kierunku wzmocnienia transferu wiedzy i innowacji. Powołana grupa robocza będzie wypracowywała rekomendowane rozwiązania dla szkół i jednostek doradztwa. Konferencja odbyła się z udziałem Sekretarza Stanu Szymona Giżyńskiego i Dyrektora Departamentu Oświaty i Polityki Społecznej Roberta Jakubika.

Rozpoczął się drugi dzień wyjazdu studyjnego w ramach operacji SIR wsparcie dla tworzenia Lokalnych Partnerstw ds.Wody LPW. Zajęcia terenowe w Dolinie Baryczy i Dolinie Odry.

Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku zaprasza na organizowane przez nasz Ośrodek Targi:

Więcej na stronie organizatora: https://www.lodr.pl

Rozpoczął się drugi wyjazd studyjny w ramach operacji SIR wsparcie dla tworzenia Lokalnych Partnerstw ds.Wody LPW. Tym razem 29 koordynatorów i doradców ds. wody spotkało się na Dolnym Śląsku.

Współpracują z nami

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

Adres

ul. Pszczelińska 99
05-840 Brwinów

Telefon/fax

+48 22 729 66 34 do 38
+48 22 729 72 91

Adres e-mail

sekretariat@cdr.gov.pl
© Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie
Wdrożenie: Solmedia.pl