48 22 729 66 34 do 38
sekretariat@cdr.gov.pl

en

A A A

A- A A+

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa realizując politykę rozwoju obszarów wiejskich, a także wychodząc naprzeciw potrzebom polskiego rolnictwa umożliwia zaciąganie pożyczek ze środków Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, zgodnie z art. 24 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.
W ramach powyższego działania opracowana została ulotka informacyjna dla beneficjentów, a w szczególności dla rolników indywidualnych, w której zawarte są ogólne informacje o zasadach udzielania pożyczek przez KOWR. Pobierz ulotkę pdf 183.01 KB

Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi ma przyjemność zaprosić Państwa do zapoznania się z nową publikacją przygotowaną specjalnie z myślą o młodych czytelnikach. Książka nosi tytuł Rybki, Ryby i Rybeczki z morza, jeziora i rzeczki i poświęcona jest tematyce ryb występujących w Polsce i w Morzu Bałtyckim. Zawiera ona opisy 50 gatunków ryb w podziale na ryby słodkowodne, morskie oraz hodowlane.

Dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie ogłasza nabór na stanowisko specjalista/starszy specjalista w Dziale Innowacji w Rolnictwie

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym numerem biuletynu "Przedsiębiorczość Wiejska".

serdecznie zapraszamy do zapoznania się z przygotowaną w ramach Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi najnowszą publikacją – przewodnikiem pt. „Zwiedzaj Polskę. Szlakiem Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego". Publikacja pokazuje ciekawe zakątki naszego kraju, prowadzi do miejsc, które stały się atrakcyjniejsze dzięki inwestycjom zrealizowanym z wykorzystaniem środków z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze" (PO RYBY 2014-2020).

 

Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy (IOR – PIB) informuje o rozpoczęciu naboru na kolejną edycję Studiów Podyplomowych w zakresie integrowanej produkcji, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony roślin i rolnictwa ekologicznego. Rozpoczęcie zajęć 7 maja 2021 r. w trybie hybrydowym. Zajęcia w większości będą realizowane zdalnie za pomocą platformy Microsoft Teams. Część zajęć odbędzie się w Centrum Kongresowym IOR – PIB, ul. Władysława Węgorka 20, w Poznaniu. Zaplanowano również zajęcia terenowe (uprawy polowe i rośliny sadownicze). więcej informacji...

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu informuje, o zamieszczeniu prezentacji „Przewodnik po narzędziach pracy doradczej” dotyczącej poznania i stosowania w pracy zdalnej szeregu aplikacji i prezentacji pomocnych w pracy doradcy.

Narzędzia te znajdują się na stronie CDR w zakładce Repozytorium narzędzi pracy doradczej i traktują w szczególności o możliwościach wsparcia finansowego dla rolnictwa i działalności pozarolniczej w tym małego przetwórstwa z PROW 2014-2020 i wsparcia krajowego – kredyty preferencyjne. Znajdą tam Państwo szereg informacji, wskazówek pomocnych w pracy doradczej w zakresie dostępu do wybranych działań: SO 2010 – wielkość ekonomiczna, kryteria punktowe, środowiskowe, prowadzenia ewidencji przychodów i rozchodów, prowadzenia ewidencji „rhd”, ubezpieczenia i działalności gospodarczej, inne.

Dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego ogłasza nabór na stanowisko księgowy/specjalista w Dziale Finansowo-księgowym. Miejsce wykonywania pracy: Centrum Doradztwa Rolniczego, ul. Pszczelińska 99, 05-840 Brwinów. Wymiar etatu: Pełny etat

Na stronie drugiej ukazał się artykuł o ogólnopolskim konkursie "Sposób na Sukces" na najlepsze działania kreujące przedsiębiorczość na obszarach wiejskich.

Rozmowa z prof. Markiem Mrówczyńskim, dyrektorem Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego (IOR – PIB) z siedzibą w Poznaniu, na temat projektu eDWIN (Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin) oraz jego znaczenia dla rolnictwa, ochrony roślin, instytucji naukowych i cyfryzacji rolnictwa

Krajowe Dni Pola to unikalne w skali kraju wydarzenie, inspirowane chęcią prezentacji w jednym miejscu bogatej oferty firm zaopatrujących polskie rolnictwo w środki do produkcji polowej. Są wspólnym przedsięwzięciem Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Chrząstowie (COBORU) oraz Polskiej Izby Nasiennej. Patronat i rozbudowany udział w wydarzeniu zadeklarował również Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi (wraz z departamentami odpowiedzialnymi za doradztwo, badania i naukę, transfer wiedzy i innowacji rolniczych, szkolnictwo zawodowe). więcej na stronie KPODR

 

Produkcja zdrowej żywności, jest stwierdzeniem użytym celowo, ale właściwie niepoprawnym, bowiem żywność z założenia powinna być zdrowa dla człowieka. Bardziej zasadnym jest stosowanie terminu bezpieczna, rekomendowana, niektórzy powiedzą, że ekologiczna. Ogólnie można powiedzieć, że jest to żywność produkowana metodami tradycyjnymi, bez konserwantów, ulepszaczy, środków utrwalających, sztucznych barwników i aromatów, stabilizatorów, substancji zagęszczających, przeciwutleniaczy, metali ciężkich pochodzących z nawozów mineralnych, pozostałości pestycydów oraz innych środków ochrony roślin. cały artykuł... pdf 0,8 MB

Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju udostępnia najnowszą publikację w postaci „Kodeksu Dobrych Praktyk stosowania oznakowania „Wolne od GMO” dla przetwórców rzepaku”.

Inicjatywa powstania standardu branżowego dla stosowania oznakowania „Wolne od GMO” przez przetwórców rzepaku miała na celu ułatwienie właściwej interpretacji i stosowania przepisów ustawy z dnia 13 czerwca 2019 roku o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako wolnych od tych organizmów, co jest oczywiście środkiem zmierzającym do kluczowego celu przedsięwzięcia, jakim jest promocja stosowania pasz rzepakowych i oleju rzepakowego poprzez zapewnienie lepszej rozpoznawalności krajowych produktów przerobu nasion rzepaku w zakresie nie występowania modyfikacji genetycznych.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pruszkowie informuje o stwierdzaniu pierwszego ogniska grypy ptaków w 2021 r. na terenie województwa mazowieckiego. Dotyczy próbek pobranych od kur niosek w gospodarstwie liczącym 414301 szt. kur niosek jaj konsumpcyjnych, zlokalizowanym w miejscowości Chromakowo, w gminie Lutocin, powiat żuromiński. W badanych próbkach stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa grypy ptaków (AlV).

Uprzejmie informujemy, że IBPRS-PIB w Warszawie prowadzi aktualnie nabór na dwusemestralne studia podyplomowe pt: „Bezpieczeństwo zdrowotne produkcji żywności w gospodarstwach rolniczych i małych zakładach przetwórczych”. Studia podyplomowe są przeznaczone dla absolwentów I i II stopnia studiów, głównie dla pracowników i doradców ODR oraz rolników, którzy dzięki ścisłej współpracy z naszym instytutem badawczym, będą mogli mocniej zaangażować się w proces bezpieczeństwa przetwarzania żywności.

 

Podczas kształcenia absolwenci studiów podyplomowych uzyskają wiedzę z zakresu bezpiecznego zdrowotnie przetwarzania i utrwalania żywności, a także z systemu prawnego prowadzenia produkcji, transferu wiedzy i innowacyjności, szczególnie w małym lokalnym przetwórstwie. Ponadto absolwenci zostaną przygotowani do wprowadzania i praktycznego stosowania systemów bezpiecznej zdrowotnie produkcji w zakresie dobrych praktyk (GMP, GHP) i systemu HACCP i bezpiecznej zdrowotnie dystrybucji żywności. przez rolników i producentów żywności. Studia są skierowane również dla absolwentów studiów wyższych, zarówno magisterskich, jak i zawodowych którzy chcą zdobyć wiedzę i umiejętności prowadzenia bezpiecznej produkcji żywności.  więcej...

 

 

Od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 r. Główny Urząd Statystyczny przeprowadza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Udział w spisie jest obowiązkowy.
Spisem objęci są:
• mieszkańcy Polski – zarówno Polacy, jak i cudzoziemcy,
• stali mieszkańcy Polski przebywający w czasie spisu za granicą.

Zapraszamy do wzięcia udziału w badaniu strat rodzin pszczelich w sezonie 2020/2021 w Polsce.

Standaryzowany kwestionariusz ankiety został stworzony we współpracy z międzynarodową siecią „COLOSS”. Organizacja zrzesza naukowców specjalizujących się w pszczołach miodnych z całego świata i obecnie ma ponad 1600 członków. Więcej na anglojęzycznej stronie: www.coloss.org

Warmińsko – Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie zaprasza na webinarium pn. Wyzwania w chowie i hodowli bydła mięsnego, które odbędzie się 23 marca 2021 r. Konferencja odbędzie się w formie webinarium, zostanie udostępniona zarejestrowanym słuchaczom za pomocą platformy YouTube. Serdecznie zapraszamy do udziału w webinarium
Osobą do kontaktu w powyższej sprawie jest Pani Sylwia Walesieniuk, tel.: 665 880 978, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rejestracja i program...

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa organizuje w tym roku 6 edycję konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów" pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który jest dedykowany Kołom Gospodyń Wiejskich.

Idea konkursu zrodziła się z zamiłowania do polskiej kuchni regionalnej i rodzimego folkloru oraz chęci promocji polskiej żywności i szerzenia patriotyzmu konsumenckiego. W ubiegłych latach „Bitwa Regionów" cieszyła się ogromną popularnością. W piątej edycji w 2019 r. wzięło udział prawie 800 KGW. Najlepsze danie – nadzianą roladę z kaczki w towarzystwie gołąbków z modrej kapusty – przygotowała drużyna z Gorzykowa w woj. wielkopolskim.

W ostatnich latach zespół IUNG – PIB realizuje wspólnie z COBORU badania związane z oceną odmian zbóż jarych i ozimych do produkcji ekologicznej. Realizacja tego celu służy do oceny odmian pod nazwą - Ekologiczne Doświadczalnictwo Odmianowe (EDO).

W roku 2020 (drugim roku cyklu badano) podobnie jak w 2019 r. te same odmiany, a doświadczenia prowadzono w 6 punktach doświadczalnych z pszenicą ozimą, pszenżytem ozimym i żytem, oraz w 7 punktach z pszenicą jarą i w 6 punkach z owsem i jęczmieniem jarym. Należy podkreślić, że system Ekologicznego Doświadczalnictwa Ekologicznego (EDO) jest jedynym instytucjonalnym systemem oceny odmian dla potrzeb rolnictwa ekologicznego.

Współpracują z nami

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

Adres

ul. Pszczelińska 99
05-840 Brwinów

Telefon/fax

+48 22 729 66 34 do 38
+48 22 729 72 91

Adres e-mail

sekretariat@cdr.gov.pl
© Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie
Wdrożenie: Solmedia.pl