48 22 729 66 34 do 38
sekretariat@cdr.gov.pl

en

A A A

A- A A+

W dniach 18-19 czerwca br. ponad 30 doradców z całego kraju gościło w Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu na szkoleniu nt. „System uprawy gleby do zastosowania w ramach integrowanej ochrony roślin”.

Pierwszego dnia uczestnicy mogli wysłuchać bardzo ciekawych wystąpień pracowników naukowych z Instytutu Uprawy Nawożenia i gleboznawstwa w Puławach.

Pan prof. nadzw. dr hab. Janusz Smagacz szczegółowo omówił metodę konserwującej uprawy roli i jej wpływ na zwiększenie zawartości materii organicznej w glebie oraz aktywność biologiczną. Wskazał również na korzyści produkcyjne, ekonomiczne i środowiskowe wynikające ze stosowania uprawy bezpłużnej. Na zakończenie przedstawił zastosowanie tych uproszczeń w uprawie roli pod rośliny zbożowe i rzepak. Na bardzo ważny temat dotyczący minimalizacji zachwaszczenia przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia herbicydów mówiła Pani dr hab. Beata Feledyn-Szewczyk.

W drugim dniu uczestnicy szkolenia mieli możliwość praktycznej weryfikacji teoretycznych wiadomości z pierwszego dnia. Zajęcia odbyły się bowiem w gospodarstwie rolnym Państwa Bogusławy i Wiesława Grynów w Rogowie k/Zamościa. Na ponad 500 ha prowadzona jest tam wyłącznie produkcja roślinna, gdzie głównie uprawia się rzepak, kukurydzę i pszenicę. W gospodarstwie stosowany był jak wszędzie tradycyjny system orkowy. Obecnie na wszystkich polach prowadzony jest system uprawy uproszczonej. Całkowite zrezygnowanie z uprawy płużnej oprócz podniesienia opłacalności produkcji rolnej (zmniejszenia zużycie paliwa o około 20 l/ha) ma jeszcze kilka innych bardzo ważnych pozytywnych aspektów. Mogli się o tym bezpośrednio przekonać uczestnicy szkolenia podczas wizytacji na polach gospodarstwa. Mimo trudnego pofalowanego terenu, uprawy były bardzo wyrównane bez oznak możliwej w tym terenie erozji wodnej. Jak można było zobaczyć gleba uprawiana w tym systemie ma spore ilości próchnicy, dobrą strukturę i bardzo bujne życie biologiczne. W wkopanej ziemi było sporo dżdżownic oraz przestworów i korytarzy wynikających z ich działania.  Wraz z wprowadzeniem uproszczonej uprawy zastosowano również aplikację nawozów w głąb ziemi, bezpośrednio w strefę korzeni. Taka metoda pozwala na precyzyjniejsze i lepsze dokarmianie roślin, jednocześnie nie ma spływu powierzchniowego nawozów. Dzięki temu można zmniejszyć ilość stosowanych nawozów i ograniczyć skażenie środowiska. Uczestnicy spotkania mogli również zapoznać się bezpośrednio i nowościami konstrukcyjno-technicznymi oraz parkiem maszynowym wykorzystywanym w gospodarstwie do bezpłużnego systemu uprawy roli.

Jak stwierdzili doradcy biorący udział w szkoleniu, wizyta w gospodarstwie była pożyteczna, ciekawa i co bardzo istotne, dała możliwość konfrontacji teorii z praktyką. Pozwoliła również na bezpośrednią dyskusję i szereg pytań dotyczącej praktycznych elementów wprowadzania bezorkowych systemów uprawy roli.

IMG 20150618 141649IMG 20150619 120831IMG 20150619 120905

IMG 20150619 121727img 1245IMG 20150619 122952

Współpracują z nami

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

Adres

ul. Pszczelińska 99
05-840 Brwinów

Telefon/fax

+48 22 729 66 34 do 38
+48 22 729 72 91

Adres e-mail

sekretariat@cdr.gov.pl
© Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie
Wdrożenie: Solmedia.pl